MediaShare Wireless Mini to urządzenie wyglądem przypominające duży pendrive. Z jednej strony znajduje się wtyczka USB, z drugiej miejsce na kartę microSD. Może to sugerować, że mamy do czynienia ze sporych rozmiarów adapterem, bądź czytnikiem kart. Tak jednak nie jest. Verbatim MediaShare służy przede wszystkim do bezprzewodowego przesyłania danych, które możemy zapisywać, bądź odczytywać z włożonej do MediaShare karty microSD. To jednak nie wszystko. Zapraszam do lektury.
Specyfikacja
- Do MediaShare możesz podłączyć 5 urządzeń jednocześnie i udostępniać filmy, muzykę, zdjęcia i dane
- Przesyłaj treści na swoje urządzenie i pobieraj z niego treści
- Proste wykonywanie kopii zapasowej plików na telefonie lub tablecie
- MediaShare działa jako mostek danych do WAN/Internetu, więc możesz odtwarzać treści z Internetu, podczas gdy inne urządzenie odczytuje strumieniowo treści z MediaShare
- Do 3 godzin ciągłej pracy
- Ładowanie przez USB; możliwość ładowania akumulatora podczas użytkowania
- Wymiary produktu: 78,5 mm x 28,5 mm x 14,2 mm (dł. x szer. x wys.)
- Waga produktu: 33 g
Wymagania systemowe
- Wymaga karty Micro SDHC/XC (niedołączonej do zestawu)
- Do pobrania aplikacji wymagane jest połączenie urządzenia mobilnego z Internetem
- Wymaga systemu iOS 7.0 lub nowszej wersji, Android 4.0 lub nowszej wersji
- Obsługiwane formaty plików multimedialnych zależą od odtwarzacza zainstalowanego na urządzeniu mobilnym
Interfejs sieci bezprzewodowej
- Zgodny z IEEE 802.11 b/g/n
- Obsługuje bezpieczne usługi bezprzewodowe
- Szyfrowanie WPA/WPA2-PSK
- Opcje zabezpieczeń Wi-Fi: WPA-PSK, WPA2-PSK, mieszane WPA/WPA2-PSK lub wyłączone. (konfigurowane przez użytkownika)
Zawartość opakowania
- Verbatim MediaShare Wireless Mini
- Skrócona instrukcja obsługi
- Karta gwarancyjna
Verbatim MediaShare Wireless Mini ma niewielkie rozmiary i jest lekki. Obudowa wykonana została z czarnego, matowego, twardego i trwałego tworzywa sztucznego. Od góry producent umieścił szare log, które nie razi w oczy. Budowa jest zwarta, a poszczególne elementy zostały bardzo dobrze spasowane.
Pod szarym logiem z prawej strony znajdują się dwie diody. Pierwsza świeci na niebiesko, jeśli urządzenie działa i sieć WiFi jest aktywna. Jeśli pulsuje, to znaczy, że sieć jest w trakcie uruchamiania. Jeśli dioda nie świeci to znaczy, że sieć jest wyłączona, a urządzenie ustawione jest w tryb przesyłu danych przez USB.
Druga dioda informuje o poziomie naładowania. Jeśli świeci na czerwono, to znaczy, że poziom baterii wynosi od 10 do 30%, jeśli pulsuje czerwono, to urządzenie jest rozładowane i należy niezwłocznie podłączyć je do ładowania. Jeśli dioda świeci na zielono to urządzenie jest w trakcie ładowania.
Od dołu pośrodku umieszczony jest przełącznik służący do wybierania trybu działania. Do wyboru jest tryb WiFi lub tryb USB.
Z prawej strony ukryte pod zatyczką znajdziemy wtyk USB.
Z lewej strony za gumową wysuwaną zaślepką znajduje się slot kart microSD, który obsługuje karty o maksymalnej pojemności 128GB.
Od spodu w delikatnym wgłębieniu producent umieścił naklejkę z numerem seryjnym i numerem SSID.
Żeby rozpocząć pracę z urządzeniem potrzebna jest karta microSD o pojemności co najmniej 1GB i klasie prędkości 4. Jeśli chcemy łączyć się z MediaShare Wireless Mini za pomocą smartfona lub tabletu, to potrzebny jest jeszcze specjalny program MediaShare Wireless, który możemy pobrać ze sklepu z aplikacjami. W przypadku połączenia bezprzewodowego z komputerem nie będzie potrzebny żaden dodatkowy program.
Sposób połączenia z MediaShare za pomocą smartfona jest bardzo prosty. Instalujemy program, następnie włączamy MediaShare w trybie WiFi. Na smartfonie wyszukujemy sieć WiFi oznaczoną tak jak SSID na odwrocie urządzenia, czyli np. Verbatim-5CFE i łączymy się z nią. Sieć poprosi o wpisanie hasła, domyślnym jest „verbatim”, później możemy je zmienić w ustawieniach. Po połączeniu uruchamiamy program MediaShare Wireless i możemy rozpocząć przeglądanie, wrzucanie i usuwanie danych z karty microSD umieszczonej w Verbatimie.
Poza przechowywaniem danych, możemy przeglądać zdjęcia bezpośrednio z MediaShare, a także słuchać muzyki i oglądać pliki video.
W ustawieniach możemy zmienić nazwę hosta, użytkownika, zaktualizować oprogramowanie, a także skonfigurować połączenie internetowe. Dzięki temu MediaShare Mini może zamienić się w most i to za jego pośrednictwem możemy łączyć się z routerem, a tym samym z internetem. Dzięki temu możemy zarówno korzystać z MediaShare i np. słuchać muzyki, a jednocześnie przeglądać internet. Dodatkową funkcją jest możliwość backupowania danych z naszego smartfona czy komputera.
W przypadku połączenia bezprzewodowego z komputerem należy włączyć WiFi następnie wybrać sieć Verbatim i połączyć się z nią. Zostaniemy poproszeni o hasło. Po połączeniu z siecią trzeba w przeglądarce wpisać adres 10.10.10.254. Włączy się ekran logowania, wystarczy kliknąć ok, nie ma domyślnego hasła. Hasło możemy ustawić później. Z poziomu komputera ekran wygląda inaczej niż na smartfonach. W ustawieniach znajdziemy takie opcje jak informacja o pojemności włożonej karty, możemy zarządzać użytkownikami, zmieniać ustawienia sieci, ustawienia usług, ustawienia systemowe, a także skorzystać z kreatora konfiguracji.
Poza tym tak samo jak w przypadku smartfonów możemy przeglądać zawartość karty i wrzucać nowe dane, bądź kasować istniejące na karcie pliki.
Prędkość z jaką działa sieć jest przyzwoita, biorąc pod uwagę, że najszybszy standard z jakiego możemy skorzystać to „n”. Podczas testów przesłanie na urządzenie pliku o wielkości 600 MB zajęło minutę i czterdzieści sekund. Średnia prędkość transferu bezprzewodowego oscyluje w okolicach 6 MB/s. Zasięg sieci jest całkiem spory i nawet z 30 metrów sieć jest wykrywalna. Natomiast skuteczny zasięg, w którym możemy komfortowo korzystać z urządzenia to około 15 metrów.
Z Verbatim MediaShare Wireless Mini skorzystamy także jak z pendrive. Wystarczy wyłączyć tryb WiFi, zdjąć zatyczkę i wpiąć go w gniazdo USB. Mamy wtedy zwykłą pamięć przenośną i dane przeglądamy, przesyłamy i usuwamy w tradycyjny sposób. Testy prędkości transferu danych w tym przypadku wykonałem dwoma programami. Wyniki prezentuję poniżej.
- odczyt 22,86MB/s
- zapis 27,27 MB/s
AS SSD Benchmark
- odczyt 22,12 MB/s
- zapis 26,60 MB/s
Jak widać prędkości odczytu i zapisu są bardzo dobre jak na standard USB 2.0. Oczywiście dużo zależy od klasy prędkości karty, którą włożymy do urządzenia. W moim przypadku był to Kingston Action Camera o prędkościach odczytu 90 MB/s i zapisu 45 MB/s. MediaShare nie był więc w stanie wykorzystać pełni możliwości tej karty. Potrzebny byłby standard USB 3.0.
Podczas dłuższego przesyłania danych urządzenie nagrzewa się, ale nie jest gorące.
Akumulator wbudowany w urządzenie pozwala na 3h ciągłej pracy. Jak na tak małe i lekkie urządzenie to całkiem niezły wynik. Ładowanie do pełna trwa 2h, za to możemy to robić podłączając go do komputera i podczas ładowania przesyłać pliki. Do ładowania można też użyć ładowarki USB smartfona czy tabletu.
Podsumowanie
Verbatim MediaShare Wireless Mini to ciekawy gadżet, który może znaleźć wiele zastosowań. Mobilność i prostota działania działają na jego korzyść. Podobnie uzyskiwane przez niego transfery danych. MediaShare możemy zabrać na imprezę i dzielić się muzyką, czy zdjęciami, ale także udostępniać dokumenty czy prezentacje na spotkaniach biznesowych i szkoleniach. Przydatną funkcją jest tworzenie mostu, dzięki któremu możemy korzystać z internetu za pośrednictwem tego małego gadżetu.
Cena
Od 119 zł
Nasza ocena
Sprzęt do testów udostępnił